Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką rozpocznie się 24 marca 2023 r. mszą świętą o godzinie 11 w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego.O godzinie 12 pod obeliskiem Karoliny Juszczykowskiej zlokalizowanym na skwerze Stefanii i Juliana Tuwimów przy ulicy Wschodniej odbędzie się dalsza część uroczystości. W programie okolicznościowy występ artystyczny oraz składanie kwiatów.

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – święto ustanowione przez polski parlament w 2018 roku. Tego dnia mija dokładnie 78 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”. Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij